
Original: $237.00
-65%$237.00
$82.95The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 3'2" x 5' |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Black | Ivory |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2102J075 |
| Rug Number | 2102J075-HAKIM |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Wool Rug. Nice design and color combination. All Organic dyes. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 3'2" x 5' |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Black | Ivory |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2102J075 |
| Rug Number | 2102J075-HAKIM |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Wool Rug. Nice design and color combination. All Organic dyes. |























