
Original: $165.00
-65%$165.00
$57.75The Story
| Construction Technique | Power-loomed |
| Materials | Wool/Acrylic Blend (55% Wool/45% Acrylic Face) |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' 3" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Beige | |
| Age | Vintage |
| Collection | Karastan |
| SKU | 2103L007 |
| Rug Number | 237-208MARKANT |
| Condition/Notes | A beautiful, gently used Karastan rug in great condition. Odor and stain free. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Power-loomed |
| Materials | Wool/Acrylic Blend (55% Wool/45% Acrylic Face) |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' 3" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Beige | |
| Age | Vintage |
| Collection | Karastan |
| SKU | 2103L007 |
| Rug Number | 237-208MARKANT |
| Condition/Notes | A beautiful, gently used Karastan rug in great condition. Odor and stain free. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























