
$138.25
Original: $395.00
-65%3x5 Handmade Vintage Turkish Area Rug Wool Kazak Carpet 3'1"x4'5" Red Beige—
$395.00
$138.25The Story
A Nice Vintage Handmade Hand Knotted Wool Turkish Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 4' 5" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Beige |
| Age | 1980s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2105L032 |
| Rug Number | DEB505KHR |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Rug with no war and no tear. Beautiful patter with rust red background and beige borders. Made out of shiny wool. All organic based dyes. Recently professionally cleaned. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Nice Vintage Handmade Hand Knotted Wool Turkish Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 4' 5" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Beige |
| Age | 1980s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2105L032 |
| Rug Number | DEB505KHR |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Rug with no war and no tear. Beautiful patter with rust red background and beige borders. Made out of shiny wool. All organic based dyes. Recently professionally cleaned. |























