
Original: $960.00
-65%$960.00
$336.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 6' 4" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Brown |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial/ Deer |
| SKU | 2102J036 |
| Rug Number | EV |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Wool rug. Nice design of Warriors and Deer. All natural and organic dyes. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 6' 4" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Brown |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial/ Deer |
| SKU | 2102J036 |
| Rug Number | EV |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Wool rug. Nice design of Warriors and Deer. All natural and organic dyes. |























