
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 2'9" x 4'7" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Blue, Brown |
| Age | 1980s |
| Collection | Baluch |
| SKU | 2103J072 |
| Rug Number | 2103J072-EV |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade rug with nice design and color combination. All organic dyes. Nice geometric pattern with red background. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 2'9" x 4'7" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Blue, Brown |
| Age | 1980s |
| Collection | Baluch |
| SKU | 2103J072 |
| Rug Number | 2103J072-EV |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade rug with nice design and color combination. All organic dyes. Nice geometric pattern with red background. |























