
Original: $216.00
-65%$216.00
$75.60The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 3'2" x 4'9" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Black, Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J051 |
| Rug Number | 2103J051-EV |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade Rug with geometric pattern. Nice design and color combination. All natural vegetable based dyes. Nice addition to a beautiful home like yours. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 3'2" x 4'9" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Black, Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J051 |
| Rug Number | 2103J051-EV |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade Rug with geometric pattern. Nice design and color combination. All natural vegetable based dyes. Nice addition to a beautiful home like yours. |























