
Original: $295.00
-65%$295.00
$103.25The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 3' x 4'4" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Multicolor | Red, Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Baluch |
| SKU | 2103J074 |
| Rug Number | 2103J074-EV |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade rug with a unique design. All organic and vegetable based colors. Enhance the beauty of any space with this beautiful rug. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 3' x 4'4" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Multicolor | Red, Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Baluch |
| SKU | 2103J074 |
| Rug Number | 2103J074-EV |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade rug with a unique design. All organic and vegetable based colors. Enhance the beauty of any space with this beautiful rug. |























