
$490.00
Original: $1,400.00
-65%3 X 5 Handmade Rug New Vintage Rug Quality Wool Pictorial Lion Jungle Veg Dyes—
$1,400.00
$490.00The Story
A Gorgeous Vintage (New - Not used) Handmade Gorgeous Wool Pictorial/ Lion Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Gorgeous |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'3" x 4'10" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Burgundy | Yellow/ Gold |
| Age | 1950s |
| Collection | Pictorial/ Lion |
| SKU | 2102J042 |
| Rug Number | EV-10 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Wool rug. Beautiful design of a Lion in a jungle. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Gorgeous Vintage (New - Not used) Handmade Gorgeous Wool Pictorial/ Lion Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Gorgeous |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'3" x 4'10" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Burgundy | Yellow/ Gold |
| Age | 1950s |
| Collection | Pictorial/ Lion |
| SKU | 2102J042 |
| Rug Number | EV-10 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Wool rug. Beautiful design of a Lion in a jungle. |























