
Original: $1,080.00
-65%$1,080.00
$378.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 2'10" x 4'7" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Blue | Yellow/Brown |
| Age | 1950s |
| Collection | Pictorial/Lion |
| SKU | 2102J034 |
| Rug Number | EV |
| Condition/Notes | Lovely Rug with nice design of a Lion standing on top of a mountain. Made out of fine Wool. All natural Vegetable based dyes. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 2'10" x 4'7" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Blue | Yellow/Brown |
| Age | 1950s |
| Collection | Pictorial/Lion |
| SKU | 2102J034 |
| Rug Number | EV |
| Condition/Notes | Lovely Rug with nice design of a Lion standing on top of a mountain. Made out of fine Wool. All natural Vegetable based dyes. |























