
Original: $720.00
-65%$720.00
$252.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'3" x 4'10" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Pinkish Tan |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial/ Lion |
| SKU | 2102J041 |
| Rug Number | EV-3 |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade Rug with design of a charming Lion on a Red background. All organic dyes. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'3" x 4'10" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Pinkish Tan |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial/ Lion |
| SKU | 2102J041 |
| Rug Number | EV-3 |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade Rug with design of a charming Lion on a Red background. All organic dyes. |























