
Original: $960.00
-65%$960.00
$336.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 2'10" x 5' |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Burgundy | Beige |
| Age | 1950s |
| Collection | Pictorial/ Leopard |
| SKU | 2102J045 |
| Rug Number | EV-42 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Rug with design of a charming Leopard. Made out of fine Zagros Mountain Wool. All natural organic dyes. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 2'10" x 5' |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Burgundy | Beige |
| Age | 1950s |
| Collection | Pictorial/ Leopard |
| SKU | 2102J045 |
| Rug Number | EV-42 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Rug with design of a charming Leopard. Made out of fine Zagros Mountain Wool. All natural organic dyes. |























