
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 2'11" x 4'4" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Beige, Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Baluch |
| SKU | 2103J079 |
| Rug Number | 2103J079-EV |
| Condition/Notes | Great condition rug. No wear, no tear. All good. Nice design and colors. All Vegetable based colors. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 2'11" x 4'4" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Beige, Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Baluch |
| SKU | 2103J079 |
| Rug Number | 2103J079-EV |
| Condition/Notes | Great condition rug. No wear, no tear. All good. Nice design and colors. All Vegetable based colors. |























