
Original: $177.00
-65%$177.00
$61.95The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 2'8" x 4'3" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Baluchi |
| SKU | 2103J081 |
| Rug Number | 2103J081-EV |
| Condition/Notes | Great condition Handmade rug with nice design and color combination. All natural colors. Offered here at an affordable price. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 2'8" x 4'3" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Baluchi |
| SKU | 2103J081 |
| Rug Number | 2103J081-EV |
| Condition/Notes | Great condition Handmade rug with nice design and color combination. All natural colors. Offered here at an affordable price. |























