
Original: $1,320.00
-65%$1,320.00
$462.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'5" x 6'4" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | White |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial / Horses |
| SKU | 2102J044 |
| Rug Number | EV-36 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade rug with design of two white Horses. All natural based organic dyes. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'5" x 6'4" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | White |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial / Horses |
| SKU | 2102J044 |
| Rug Number | EV-36 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade rug with design of two white Horses. All natural based organic dyes. |























