
$252.00
Original: $720.00
-65%3.5 X 5 Handmade Rug Vintage New Rug Quality Wool Lion Red Veggy Dyes Pictorial—
$720.00
$252.00The Story
A Lovely Vintage (New - Not used) Handmade Hand Knotted Wool Pictorial/ Lion Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'5" x 4'9" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Yellow |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial/ Lion |
| SKU | 2102J040 |
| Rug Number | EV-8 |
| Condition/Notes | Great condition handmade Rug made out of fine Zagros Mountain Wool. All vegetable based dyes. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
A Lovely Vintage (New - Not used) Handmade Hand Knotted Wool Pictorial/ Lion Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'5" x 4'9" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Yellow |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial/ Lion |
| SKU | 2102J040 |
| Rug Number | EV-8 |
| Condition/Notes | Great condition handmade Rug made out of fine Zagros Mountain Wool. All vegetable based dyes. |























