
Original: $840.00
-65%$840.00
$294.00The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'5" x 5'1" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Beige | Brown |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial/ Horses |
| SKU | 2102J057 |
| Rug Number | EV-47 |
| Condition/Notes | Great condition Rug . Made out of dine Zagros Mountain Wool. All organic dyes. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'5" x 5'1" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Beige | Brown |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial/ Horses |
| SKU | 2102J057 |
| Rug Number | EV-47 |
| Condition/Notes | Great condition Rug . Made out of dine Zagros Mountain Wool. All organic dyes. |























