
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 2'9" x 4'5" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Blue | Red |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J062 |
| Rug Number | 2103J062-EV |
| Condition/Notes | Great condition never used vintage rug. All natural based and organic colors. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 2'9" x 4'5" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Blue | Red |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J062 |
| Rug Number | 2103J062-EV |
| Condition/Notes | Great condition never used vintage rug. All natural based and organic colors. |























