
The Story
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 2'10" x 4'9" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Blue, Brown |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J044 |
| Rug Number | 2103J044-EV |
| Condition/Notes | Beautiful geometric pattern Handmade rug. Nice colors and design. Enhance the beauty of each of space with this beautiful rug. |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 2'10" x 4'9" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Blue, Brown |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J044 |
| Rug Number | 2103J044-EV |
| Condition/Notes | Beautiful geometric pattern Handmade rug. Nice colors and design. Enhance the beauty of each of space with this beautiful rug. |























